co to jest cukrzyca?
Cukrzyca
Choroba metaboliczna charakteryzująca się hiperglikemią (podwyższonym poziomem cukru we krwi). Jest to choroba o charakterze przewlekłym, wciąż nieuleczalna. W Polsce na cukrzycę choruje 3 miliony Polaków, z czego 1/3 jeszcze o tym nie wie…
Cukrzyca to choroba metaboliczna charakteryzująca się hiperglikemią
Cukrzyca jest pierwszą niezakaźną chorobą, którą Organizacja Narodów Zjednoczonych uznała jako epidemię XXI wieku już w 2011 roku.
Najpowszechniejszymi są cukrzyca typu 1, typu 2 oraz cukrzyca ciężarnych. Nieleczona cukrzyca doprowadzić może do poważnych powikłań, gdyż zbyt duże ilości glukozy mogą uszkodzić nerwy, naczynia krwionośne oraz narządy. Szczególnie narażone są oczy, nerki oraz serce.
Główne objawy cukrzycy to:
W Polsce na cukrzycę choruje 3 miliony Polaków, z czego 1/3 jeszcze o tym nie wie. Cukrzyca jest chorobą podstępną- na początku nie daje o sobie znać, nieprawidłowe poziomy cukrów nie bolą, jednak prowadzą do poważnych powikłań. Dlatego, bardzo ważne są badania profilaktyczne, które pomagają nam zdiagnozować cukrzycę. Należy pamiętać, że w obecnych czasach, nowe sposoby leczenia oraz technologie pozwalają osobom chorym na cukrzycę na komfortowe i normalne życie. Wymagana jest jednak samokontrola i zastosowanie ustalonej terapii.
Cukrzyca typu 1
(łac. diabetes mellitus) nazywana też cukrzycą insulinozależną. U jej podłoża leży przewlekły, autoimmunologiczny proces chorobowy prowadzący do powolnego zniszczenia, produkujących insulinę, komórek β wysp trzustkowych i w następstwie tego do utraty zdolności jej wydzielania. Pełnoobjawowa cukrzyca typu 1, jeśli nie jest leczona za pomocą iniekcji insuliny, jest chorobą śmiertelną. Kompleksowo leczona nie ma wpływu na długość życia osoby chorej. Ten typ cukrzycy najczęściej pojawia się u dzieci i młodzieży. Insulinoterapia przebiega za pomocą pomp insulinowych, bądź penów.
Cukrzyca typu 2
najczęściej występująca postać cukrzycy (90% zachorowań) Charakteryzuje się hiperglikemią (zbyt wysokim poziomem cukru we krwi), niedoborem insuliny w organizmie oraz odpornością na insulinę. Typ ten najczęściej dotyczy osób starszych, jednakże w ostatnich latach ludzie zaczynają chorować coraz młodziej ze względu na niezdrowy tryb życia. Najczęściej jest ona wynikiem otyłości (głównie brzusznej) oraz powikłaniem niektórych chorób metabolicznych. Przy leczeniu cukrzycy typu 2 bardzo dużą rolę odgrywa prawidłowa dieta, aktywność fizyczna oraz redukcja nadwagi.